Circulair kan ook mooi zijn
Duurzaamheid, ontwerpvrijheid en verwerkingsgemak zijn thema’s die steeds bepalender zijn in de gevelbouw. WoodMart speelt hierop in met een innovatief assortiment gevelbekleding gebaseerd op grotendeels gerecyclede grondstoffen. En bewijst daarmee dat circulair ook mooi kan zijn. Een gesprek met Mart Steiner van WoodMart Group B.V. over het unieke assortiment voor de gevelbouw.
Vanuit een sterke internationale basis is WoodMart actief in het Duitssprekende deel van Europa, Nederland, België, Frankrijk en Italië, met daarnaast overzeese activiteiten, waaronder Curaçao. Die brede geografische aanwezigheid vertaalt zich in kennis van uiteenlopende bouwculturen en gevelsystemen. Het assortiment bestaat uit een zorgvuldig opgebouwd standaardprogramma, dat in de praktijk een grote variatie aan toepassingen kent. “Tegelijkertijd worden voor grotere projecten regelmatig specifieke ontwerpen ontwikkeld in vorm, kleur en uitstraling”, vertelt Steitner. Zo ontwierp WoodMart recent de gevelbekleding voor zes hotels van een Duitse hotelketen en ontwikkelde het voor een Nederlandse gevelbouwer een gevelafwerking die volledig geautomatiseerd met robots verwerkt wordt binnen hun prefab gevelsystemen.

Ook binnen het standaard assortiment ontstaan verrassende toepassingen. “In Nederland begon dit met een testproject voor een tiny house in Goes, uitgevoerd met een rabat gevelplank”, blikt Steitner terug. Inmiddels zijn in Zeeland meerdere woningen op vergelijkbare wijze voorzien van deze traditionele gevelafwerking, maar dan met een uiterst onderhoudsarm karakter. “Daarnaast wordt ons assortiment toegepast bij diverse andere projecten, zoals voor optopping in Rotterdam, waar prefab woonlagen op bestaande appartementsgebouwen worden geplaatst.”


De basis van het WoodMart-assortiment wordt gevormd door een gepatenteerde samenstelling van gerecyclede houtvezels, die op een specifieke manier worden bewerkt. “In een gepatenteerd extrusieproces ontstaat zo een door-en-door in nuances gekleurde houtstructuur van de plank”, legt Steitner uit. “Niet alleen de houtvezels, maar ook de overige grondstoffen zijn grotendeels gerecycled. Al bij de productontwikkeling is geborgd dat het materiaal na de levenscyclus opnieuw kan worden ingezet voor dezelfde toepassing. We werken uitsluitend met zuivere grondstoffen en vermijden instabiele polymeren zoals PVC, die nauwelijks circulair te verwerken zijn.”
Die circulaire aanpak resulteert in een gevelproduct met een garantie van 25 jaar op sterkte, stijfheid en kleurechtheid. “De door-en-door unieke samenstelling maakt de gevelbekleding bijzonder robuust: krassen of beschadigingen door bijvoorbeeld fietsen of containers zijn eenvoudig weg te schuren, zonder kleurverschil en zonder benodigde nabehandeling. De gevel blijft daarmee onderhoudsarm en duurzaam”, verzekert Steitner die nog wijst op een reeks aan certificeringen. “Het assortiment is voorzien van de benodigde EN- en ISO-certificeringen via TÜV en ITB en kent voor het merendeel van de producten brandklasse B. Daarnaast is WoodMart FSC-gecertificeerd.”

De WoodMart-gevelproducten sluiten volgens Steitner aan op de meest gangbare gevelsystemen, en worden geleverd inclusief bijpassende afwerk- en hoekprofielen en bevestigingsmaterialen. “De montage gebeurt hoofdzakelijk blind via een snelmontagesysteem met clips, al kunnen bepaalde profielen ook worden geschroefd of gespijkerd. Vanwege de hoge uittrekwaarden van ons product worden we zelfs steeds meer gevraagd om ook het achterhout te leveren. Projectmatig maatwerk in lengtes beperkt zaagwerk, materiaalverlies en montagetijd. Verwerkers waarderen bovendien dat het materiaal zich laat bewerken als hout: frezen, schaven of uitsparingen maken kan zonder concessies aan uitstraling of duurzaamheid.”
Met de combinatie van ontwerpvrijheid, circulariteit en bewezen prestaties positioneert WoodMart zich als een betrouwbare partner voor de gevelbouw van vandaag én morgen.