Brandveiligheid is een cruciaal thema bij het ontwerp van elk gebouw. Het is dan ook terecht dat er voor alle bouwelementen strenge eisen gelden. De aluminium systemen voor ramen, deuren en vliesgevels van Aliplast – Star75, Max Light, MC Wall en FR90 – werden met succes aan de strengste testen onderworpen. Ze zijn leverbaar in brandwerendheidsklasse EW30, EW60, EI30, EI60 en sommige zelfs in klasse EI90 en EI120.

De Star75 heeft een inbouwdiepte van 75 mm voor het buitenkader en 84 mm voor de vleugel. Met een U-waarde van 0,94 W/m²K, een luchtdichtheid klasse 4 en een geluiddemping Rw tot 47,1 dB past dit systeem perfect in gebouwen met strenge eisen op het vlak van thermische en akoestische isolatie.
“Star75 scoort ook sterk als het over brandwerendheid gaat. Kiepramen, vaste ramen, enkele en dubbele deuren zijn allemaal leverbaar in een brandwerendheidsklasse EW30 en EI30, waardoor een gevelbouwer ramen en deuren van eenzelfde type kan gebruiken voor het volledige gebouw”, stelt sales manager Marc Mulders. “Een mooie uitdaging was woonzorgcentrum Hof Ravensteyn (Middelburg), waar grote kozijnen van 3 meter hoog brandwerend uitgevoerd moesten worden. Een directe oplossing was niet beschikbaar, waardoor gevelbouwer Serko Geveltechniek een alternatief van 2,5 meter hoog met onze Star75 uitdacht. In totaal omvat dit project 510 kozijnen met vast glas, draaikiepramen en deuren, allemaal op basis van de Star75. Hiervan zijn er 41 brandwerend uitgevoerd. Na de gebouwinspectie door de brandweer moest nog een deur van de scootmobielruimte brandwerend uitgevoerd worden. Ook dit was eenvoudig op te lossen met onze Star75.”

De Max Light is beschikbaar in drie versies (Modern, Design & Steel), elk met hun specifieke inbouwdiepte bij kader en vleugel, maar allemaal geschikt voor glasdiktes tot 59 mm. Met een U-waarde van 0,97 W/m²K, een luchtdichtheidsklasse 4, een waterdichtheidsklasse E1650 en een akoestische waarde tot 47,2 dB (-2,-6) scoort dit systeem hoog op alle vlakken.
“Ook deze ramen en deuren ondergingen brandwerendheidstests. Net als de Star75 werden ze daarvoor in stelkozijnen geïntegreerd en het unieke is dat niet alleen de raamsystemen maar ook de stelkozijnen zelf getest werden. Voor dit systeem zijn certificaten voor zowel EI30 en EW30/60 beschikbaar”, gaat de sales manager verder. “Dit systeem werd gebruikt in Koog aan de Zaan, waar de voormalige honingfabriek ‘De Bij’ getransformeerd werd naar 21 lofts, een woonproject van projectontwikkelaar Ten Brinke Vastgoedontwikkeling Enter en bouwonderneming Ten Brinke Bouw Doetinchem, in samenwerking met Hooyschuurse Architecten en Adviseurs uit Wormerveer. De gemeente wilde de authentieke uitstraling van het pand behouden. De oorspronkelijke stalen kozijnen werden daarom vervangen door onze Max Light in de Steel-uitvoering.”

Naast de raam- en deursystemen werden ook de aluminium vliesgevels van Aliplast aan de nodige brandwerendheidstesten onderworpen. Zo bestaat de MC-Wall in EI30, EI60, EI90 en EI120. Ook opvolger MC55 zal dit jaar een volledige testsessie ondergaan. Deze vliesgevel werd geïntegreerd in het nieuwe pand van Lecot Biermans in Breda. Het gevelconcept – met naast de vliesgevel ook Star75 brandwerende RSI-deuren – werd uitgevoerd door Willy Naessens in samenwerking met JM van Delft & Zn (Drunen).

“Onze binnendeur FR90, tot slot, is beschikbaar in de brandwerendheidsklasse EW30, EW60, EI30 en EI60. Zo kunnen we voor elk project een gepaste oplossing bieden”, sluit Marc Mulders af. “Voor de meeste projecten wordt een brandwerendheid tot 30 minuten voorgeschreven. Dan voldoen onze Star75 en Max Light. Waar deuren met een brandwerendheid tot 60 minuten vereist zijn, stellen we de FR90 voor.”