Platform over gevels, glas & daken
Een vliesgevel die  meer doet dan verbinden
De koperbruine gevelbanden, kozijnen en gevelprofielen in RAL 8004 reageren voortdurend op het wisselende daglicht, waardoor het gebouw steeds een andere uitstraling krijgt.

Een vliesgevel die meer doet dan verbinden

Het voormalige tribunegebouw van de oude draf- en renbaan op het terrein van Megaland in Landgraaf heeft een ingrijpende metamorfose ondergaan. Het karakteristieke gebouw is getransformeerd tot een multifunctionele evenementenlocatie, die net op tijd gereed was voor gebruik tijdens het jaarlijkse Pinkpop-festival. Gezien de intensieve belasting tijdens dit soort evenementen is bewust gekozen voor systemen van Schüco, die nóg een belangrijk voordeel boden.

VABO Geveltechniek werd door hoofdaannemer Eussen Bouw benaderd nadat de oorspronkelijke gevelbouwer was weggevallen. “Wij zijn vanaf het begin gaan puzzelen hoe we de ontwerpambities technisch konden realiseren”, vertelt Martijn van Donselaar van VABO Geveltechniek.

Megaland in Landgraaf ( het Pinkpop terrein ) gefotografeerd voor Schüco.
Een groot voordeel van het vliesgevelsysteem van Schüco is de mogelijkheid om speciale TopSky-ankers aan de vliesgevelneus te verankeren.

Robuust en duurzaam

Die zoektocht leidde naar een combinatie van Schüco-systemen, met de FWS 50-vliesgevel als blikvanger. “Een bewuste keuze, want het is een robuust en duurzaam gevelsysteem”, zegt Van Donselaar. “Het gebouw wordt tijdens evenementen extreem en intensief belast.” Ook de AWS/ADS 70 HI-kozijnsystemen en diverse brandwerende Schüco-oplossingen werden toegepast om te voldoen aan de hoge eisen op het gebied van veiligheid en gebruik.

Megaland in Landgraaf ( het Pinkpop terrein ) gefotografeerd voor Schüco.
De grootschalige revitalisatie van het Megaland-tribunegebouw werd in twee fasen uitgevoerd.

Architectonisch waardevol

De grootste uitdaging zat in het realiseren van de strakke horizontale belijning die de architect voor ogen had. “Tijdens de ontwerpfase bezochten we het bestaande gebouw regelmatig”, vertelt Aron Wachelder van Dreessen Willemse Architecten. “De robuuste draagstructuur bleek niet alleen constructief sterk, maar ook architectonisch waardevol. De betonconstructie met plankenbekisting is schoongestraald en weer zichtbaar gemaakt, voor veel bezoekers een tastbare herinnering aan het oorspronkelijke tribunegebouw.”

Megaland in Landgraaf ( het Pinkpop terrein ) gefotografeerd voor Schüco.
Gezien de intensieve belasting tijdens evenementen is bewust gekozen voor systemen van Schüco.

TopSky-ankers

Het bestaande betonnen skelet werd gecombineerd met een grotendeels nieuwe staalconstructie voor balkons en luifels. “De nieuwe buitengevel is als een lichtgewicht isolatieschil rondom de bestaande structuur getrokken”, zegt Wachelder. Van Donselaar vult aan: “Een groot voordeel van het vliesgevelsysteem van Schüco is de mogelijkheid om speciale TopSky-ankers aan de vliesgevelneus te verankeren. Op die manier konden de karakteristieke koperkleurige gevelbanden direct aan de vliesgevel worden bevestigd.”

Megaland in Landgraaf ( het Pinkpop terrein ) gefotografeerd voor Schüco.
De FWS 50-vliesgevel van Schüco.

‘Stage’-sfeer

De koperbruine gevelbanden, kozijnen en gevelprofielen in RAL 8004 reageren voortdurend op het wisselende daglicht, waardoor het gebouw steeds een andere uitstraling krijgt. “Achter de geperforeerde metalen gevelplaten worden ‘s avonds de verlichting en raamopeningen subtiel zichtbaar, terwijl binnen de zichtbare beton- en staalconstructie een industriële ‘stage’-sfeer creëert die perfect aansluit bij de functie als evenementenlocatie”, aldus Wachelder.

De grootschalige revitalisatie van het Megaland-tribunegebouw werd in twee fasen uitgevoerd, onder meer vanwege vergunningstrajecten en geplande activiteiten op het terrein. Dat vergde een strakke planning en intensieve samenwerking tussen alle betrokken partijen. Juist die samenwerking noemt Van Donselaar als een van de grootste successen van het project. “Iedereen dacht mee en schakelde snel. Samen met Eussen Bouw, de architect, Bartels Gevels en Daken, verantwoordelijk voor de stalen gevelbekleding, Schüco en onze montagepartner Van der Lugt Montage vormden we een hecht en sterk team. Dat zie je terug in het eindresultaat.”

‎‎

Gerelateerde artikelen

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Stuur ons een bericht

Wij gebruiken cookies. Daarmee analyseren we het gebruik van de website en verbeteren we het gebruiksgemak.

Details

Kunnen we je helpen met zoeken?

Bekijk alle resultaten