Staalframe maakt iconische transformatie mogelijk
Decennialang stonden de drie voormalige rioolsilo’s op het Amsterdamse Zeeburgereiland er leeg en verlaten bij. Nu transformeren ze tot een multifunctioneel complex met onder meer kantoren, een bioscoop, sportfaciliteiten en horeca. Dankzij de staalframe-oplossingen van Leebo kan een complexe gevel worden gerealiseerd die in houtskeletbouw simpelweg niet uitvoerbaar zou zijn geweest.
Al in 2021 werd Leebo door Alkondor betrokken om mee te denken over de gevelconstructie. “De wens van de architect was om de karakteristieke ronde vorm van de silo’s te behouden”, vertelt Kees Jan Nieuwenhuis van Leebo Intelligente Bouwsystemen. “Een volledig ronde gevel realiseren zou echter betekenen dat alle gevelelementen gewalst moesten worden, met grote gevolgen voor de maakbaarheid en kosten.” In bouwteamverband met Alkondor en Vink werd daarom gezocht naar een slimmer alternatief.

Na diverse engineeringsessies ontstond het idee om de gevel van elke silo op te delen in 24 segmenten. “De dragende spouwbladen zijn vlak uitgevoerd, terwijl alleen de buitenste aluminium composietpanelen de ronde vorm volgen”, legt Nieuwenhuis uit. “Zo ontstaat visueel een perfect ronde gevel, terwijl de achterliggende constructie efficiënt geproduceerd en gemonteerd kan worden. Vervolgens heeft het project een paar jaar stilgelegen en hebben we de draad in 2024 bijna onveranderd weer opgepakt.” Voor elke silo produceert Leebo 72 staalframespouwbladen, die worden aangevuld met circa 300 ronde gevelbanden. “De aluminium composietpanelen zijn voorzien van een speciaal ontwikkelde bronskleur, afgestemd met de architect.”

Ook constructief vroeg het project om maatwerk. “De spouwbladen zijn circa 3,50 meter hoog en bijna 2,80 meter breed en bevatten grote glasoppervlakken. Een uitvoering in houtskeletbouw was geen optie: de benodigde overspanningen en krachtsafdracht kunnen daarmee niet worden gerealiseerd”, benadrukt Nieuwenhuis. “Beton biedt op zijn beurt wel voldoende draagkracht, maar wordt in deze uitvoering weer te zwaar en te kostbaar. Het koudgewalste staalskelet vormt daarom de ideale oplossing, met voldoende sterkte, een relatief laag gewicht en veel ontwerpvrijheid.”

De montage van de gevelelementen verloopt gefaseerd per silo. “Eerst worden de staalframespouwbladen geplaatst, waarna de gevel wordt geïsoleerd en waterdicht afgewerkt. Door de segmentering sluiten de elementen nooit volledig naadloos op elkaar aan. De aansluitingen bij vloerranden en dilataties worden daarom zorgvuldig afgewerkt om een duurzame en waterdichte gevel te garanderen”, vertelt Nieuwenhuis die aangeeft dat ook de montage soms best wel uitdagend is. “Het waait er altijd en dat is niet bevorderlijk voor de hijswerkzaamheden die al meerdere keren zijn stilgelegd.”
Inmiddels is de gevel van de eerste silo gereed en werkt Leebo gefaseerd aan de volgende twee. Na oplevering vormen de drie voormalige rioolsilo’s straks opnieuw een herkenningspunt in Amsterdam. Dankzij de toepassing van staalframespouwbladen en een vernuftige engineering met slimme segmentering blijven niet alleen de iconische ronde vormen behouden, maar krijgt ook een bijzonder stukje industrieel erfgoed een toekomstbestendige bestemming.
Neem dan rechtstreeks contact op met Leebo Intelligente Bouwsystemen.
Contact opnemen